V nehnuteľnostiach sme doma

Povedzte NIE realitnému podvodu správnym výberom sprostredkovateľa

Pre väčšinu ľudí je predaj alebo kúpa nehnuteľnosti situáciou, v ktorej sa môžu ocitnúť raz za život a prirodzene sa obávajú tohoto procesu. Preto je veľmi dobré ak ľudia uvažujú obrátiť sa na odborníkov, ktorými by mali byť realitné kancelárie.

 

Referencie, referencie 

V tomto prípade je veľmi ťažké zorientovať sa na trhu a vybrať si kvalitnú realitnú kanceláriu. V prvom rade sa rozhodujte na základe pozitívnych referencií, ktoré sú tie najpodstatnejšie. Podľa nich viete ako daná realitná kancelária pracuje nakoľko máte tieto informácie od klientov, ktorí majú už  skúsenosť s konkrétnou realitnou kanceláriou. Ďalej sa choďte pozrieť, v akých priestoroch realitná kancelária sídli aby to neboli žiadni „podomoví sprostredkovatelia“ a podobne, ale najdôležitejšie je vyhnúť sa sprostredkovateľom, ktorí sa skrývajú za súkromné inzeráty a nie sú schopní odprezentovať realitnú kanceláriu. Tak sa pýtam, ako chcú odprezentovať samotnú nehnuteľnosť?!

 

Prvý dojem skutočne veľa povie

Prvé stretnutie s RK by malo byť nezáväzné. Spoznáte realitnú kanceláriu, urobíte si obraz o jej fungovaní a samozrejme o vystupovaní  samotného makléra. Pri prvom stretnutí si nechajte vysvetliť čo obnáša servis realitnej kancelárie,  ako sa určuje provízia, čo všetko je zahrnuté v provízii, aké sú možnosti pri podpise sprostredkovateľskej zmluvy. Pýtajte  sa  na všetko čo Vás napadne v súvislosti so sprostredkovaním realitných služieb.

 

Sprostredkovanie znamená uzatvorenie zmluvy

Pokiaľ realitná kancelária spĺňa Vaše kritériá, prejdite ku konkrétnym krokom ako je uzavretie sprostredkovateľskej zmluvy. Táto je určená na Vašu ochranu. Musia v nej byť jasne definované podmienky a to hlavne cena, provízia, platnosť zmluvy. Veľmi dôležité je v dnešnej dobe určiť cenu, ktorá je adekvátna k situácii, v ktorej sa momentálne realitný trh nachádza. Serióznu realitnú kanceláriu spoznáte aj na základe toho, že dohodu uzavrie transparentne, prípadne Vám vysvetlí jednotlivé body zmluvy pokiaľ nerozumiete všetkému. Ak sa na Vás obráti sprostredkovateľ, ktorý nepovažuje za dôležité uzavrieť sprostredkovateľskú zmluvu, odporúčam Vám nespolupracovať s ním. Môžete v budúcnosti predísť väčším či menším problémom. 

 

Kompletný servis

Seriózna realitná kancelária štandardne zabezpečuje obchod od  zviditeľnenia nehnuteľnosti formou inzerátov, cez samotné obhliadky nehnuteľnosti, právny servis, vypracovanie všetkým právnych podkladov slúžiacich k prevodu nehnuteľnosti v katastri nehnuteľností, až po odovzdanie nehnuteľnosti a prepis energie zo starého na nového vlastníka. V cene provízie sú spravidla zahrnuté poplatky za propagáciu nehnuteľnosti, poplatky za výpis z listu vlastníctva (popr. snímka z katastrálnej mapy), právne služby a samozrejme poradenstvo.

Dobrá realitná kancelária by v prípade potreby mala vedieť zabezpečiť pre klienta vypracovanie znaleckého posudku, geometrického plánu a podobne. Kvalitné služby spoznáte aj na základe prítomnosti právnika v realitnej kancelárii, čo je na slovenskom trhu skôr výnimka. Taktiež je dôležitá kvalitná webová stránka kde nájdete okrem samotnej ponuky nehnuteľností mnoho ďalších informácií o samotnej realitnej kancelárii, makléroch a množstvo ďalších užitočných rád.

 

 

Vyhľadávanie nehnuteľností