V nehnuteľnostiach sme doma

Kto a ako určuje ceny bytov?

Niektoré inzerované ceny bytov v Banskej Bystrici za posledné mesiace postupne stúpli a ďalšie ich húfne nasledujú. Natíska sa otázka, čím tak je a či odrážajú ich skutočnú reálnu cenu a či ich už aj niekto za ne kúpil. Ľudia sú proste nepoučiteľní a rýchlo zabúdajú. Nadobúda sa dojem, že znova sa nafukuje realitná bublina, ktorá časom opäť spľasne. Po zavedení Eura sa akosi ľahšie pridáva na cene, mnohí predávajúci sa chovajú tak, akoby 1000 Eur bolo 1000 korún. Kríza ešte nepominula, o čom svedčí vysoká nezamestnanosť, či narastajúci počet zrušených prevádzok, obchodov, kancelárií,... ale bývať treba.

Kto určuje cenu ?

Tak kto a ako určuje ceny bytov? Pri stretnutí s predávajúcimi sa ako maklér vždy opýtam, akú majú predstavu o cene, a ako k nej dospeli. Väčšinou zaznie odpoveď, že na sumu prišli podľa najvyšších ponúk na internete v tej-ktorej lokalite, a  že predsa nepôjdu pod cenu, a že ich ponuka, či lokalita je tá najlepšia, nehovoriac o tom, že napr. pre mnohých byt bez plastových okien a rozpadajúcou sa plávajúcou podlahou je bytom po kompletnej rekonštrukcii, že problém s parkovaním je maličkosť, že dom sa bude ešte len dakedy zatepľovať a pod.

Všetko je predajné, ale práve takéto nedostatky a im podobné sa musia prejaviť aj na cene. Predávajúci snívajú a chcú predať tak, akoby to podľa nich všetko malo vyzerať, ale žiaľ nie je - česť výnimkám a potom sa čudujú i hnevajú, že sa ich byt nepredal. Nakoniec musia cenu zreálniť a zľaviť aj o rádove tisícky Eur, čo mohli urobiť hneď a ušetriť si tak čas i starosti. Až sa nepodarí uskutočniť predaj v prvých dňoch, zvyčajne sa bude potom ponúkať byt dlhšiu dobu s postupnými zľavami, až sa „okuká“, stratí sa oň záujem a stane sa z neho ležiak.

Práve preto je najlepšie, zadať hneď na začiatku reálnu cenu, ako skúšať, či sa nestane zázrak. Sú to práve kupujúci, ktorí určujú hodnotu nehnuteľností podľa svojej kúpyschopnosti, či možnosti vybrať si z dostatočného množstva výhodnejších ponúk. Tak prečo si nenechať poradiť od skúsených maklérov, ktorí najlepšie vedia, za aké ceny sa posledne v skutočnosti rôzne typy bytov v daných lokalitách predali a koľko sú ochotní záujemcovia za ne v skutočnosti naozaj zaplatiť ?

Vyhľadávanie nehnuteľností