Proces kúpy s REALITORom
Kúpa nehnuteľnosti prostredníctvom REALITORu je mimoriadne pohodlná. Základným predpokladom úspešnej kúpy je jasný, písomný prejav vôle predávajúceho predať nehnuteľnosť. Zmluva o sprostredkovaní, ktorú uzatvárajú makléri REALITORu má vždy písomnú formu, z dôvodu ochrany kupujúceho a jasného definovania vzájomných práv a povinností.
Predávame len zmluvne ošetrené nehnuteľnosti
Kupujúci by mal vždy zisťovať, či sprostredkovateľ má s predávajúcim uzatvorenú písomnú sprostredkovateľskú zmluvu a môže si ju dať aj kedykoľvek ukázať. Žiaľ na Slovensku je bežné, že sa realitné kancelárie spoliehajú na ústnu dohodu s predávajúcim. Nečudo, je to pohodlnejšie a nemusia predávajúcim dlho a pracne vysvetľovať prečo ústna dohoda nestačí. Prečo je dôležité aby realitná kancelária mala písomne uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní predaja nehnuteľnosti? Predstavte si napríklad, že kupujete dom na hypotéku, dáte si pripraviť drahý znalecký posudok, vytýčiť pozemok, stratíte kopu času s legalizáciou čiernej stavby podľa požiadaviek banky a pod. Po príchode do banky v deň podpisu zmlúv, Vám ale predávajúci alebo neseriózna realitná kancelária oznámi, že predávajúci vlastne ani nechce nič predať alebo zdvihnú kúpnu cenu o obrovskú sumu! Len riadna písomná sprostredkovateľská zmluva môže v takomto prípade zachrániť situáciu, nakoľko v nej si predávajúci so sprostredkovateľom dohodol čo, ako a najmä za koľko sa predáva. REALITOR má každú nehnuteľnosť ktorú ponúka ošetrenú riadnou písomnou zmluvou o sprostredkovaní jej predaja, ktorú musí podpísať vlastník nehnuteľnosti!
Ako sa nehnuteľnosť rezervuje v prospech kupujúceho
Po absolvovaní obhliadky a vyslovení záujmu o nehnuteľnosť zo strany kupujúceho, maklér REALITORu negociuje rokovania oboch strán. Ešte pre tým ale záujemca vyjadrí svoj vážny záujem o kúpu nehnuteľnosti podpisom tzv. rezervačnej zmluvy ktorá definuje, za akých podmienok je ochotný kupujúci nehnuteľnosť kúpiť. Na základe rezervačnej zmluvy zloží kupujúci na depozitný účet sprostredkovateľa dohodnutý finančný obnos – rezervačný poplatok (obdobne ako pri kúpe auta v autobazáre). Výška tohto poplatku určuje sprostredkovateľ a v prípade realizácie kúpy tvorí časť úhrady kúpnej ceny za nehnuteľnosť v zmysle ustanovení kúpnej zmluvy. REALITOR nemôže s týmito prostriedkami nakladať inak, ako je uvedené v rezervačnej zmluve, pričom za podmienok určených touto zmluvou túto sumu buď vráti kupujúcemu (napr. ak kupujúcemu nebol poskytnutý hypoúver, a to aj napriek tomu, že využil služby finančného poradcu REALITORu) alebo ju započíta s kúpnou cenou nehnuteľnosti.
Písomné podklady
Po uvedených krokoch záujemcu – kupujúceho, oznámi maklér REALITORu predávajúcemu zahájenie druhej fázy jednaní medzi predávajúcim a kupujúcim vrátane prípravy zmluvných podkladov prevodu vlastníctva. V prípade ak kupujúci kupuje nehnuteľnosť prostredníctvom hypotéky, REALITOR ponúkne a prípadne zabezpečí pre kupujúceho výhodné financovanie z ponuky rôznych bánk ( REALITOR zásadne nespolupracuje s nebankovými subjektmi) a požiada predávajúceho o poskytnutie súčinnosti, pričom v jeho mene zabezpečí potrebné podklady, ktoré predloží na spracovanie do banky (napr. rôzne potvrdenia, listy vlastníctva, kópiu katastrálnej mapy, tituly nadobudnutia, znalecké posudky a pod.). Predávajúci v prípade, ak kupujúci hodlá ručiť kupovanou nehnuteľnosťou zriadi záložné právo v prospech banky a inkasuje kúpnu cenu. Ak sa kúpa realizuje v hotovosti je bežné kúpnu cenu uschovať počas prevodu vlastníckeho práva na katastrálnom úrade napr. v notárskej úschove. REALITOR ponúka kupujúcim finančný bonus využiteľný na úhradu znaleckého posudku alebo notárskej úschovy kúpnej ceny.
Poslednou fázou sprostredkovania je spísanie písomného preberacieho protokolu, pomoc REALITORu pri prehlásení energií a pod. Vzhľadom na skutočnosť, že potreby klientov REALITORu sú často špecifické, nie je možné tento postup považovať za absolútny. Konkrétne obchodné prípady sa môžu čiastočne od uvedeného odchyľovať.
(c) Attila Mészáros