V nehnuteľnostiach sme doma

Prekonajte stres pri nákupe bytu

Kúpa nehnuteľnosti sa považuje za jeden z významných stresorov. Tento typ stresu prichádza paradoxne v momente, kedy ste si svoju vysnívanú nehnuteľnosť už našli. Napätie z toho, či to celé „dobre dopadne“ je prirodzené a prechádza ním asi aj Donald Trump. Takýto stres treba vnímať aj pozitívne, veď nás chráni tým, že nás núti zvažovať riziká súvisiace s kúpou. A to je dobre! Aby ste sa však aspoň trochu vyspali, prinášame niekoľko dobrých rád, ktoré našim klientom pomáhajú:

 

  1. Uvedomte si, že obdobie nákupu bude trochu náročnejšie na vašu psychiku. Ak máte pocit, že by ste mohli pri kúpe vďaka neprimeranej nervozite prehliadnuť dôležité veci, požiadajte o pomoc rodinu alebo priateľov. Môžete sa tiež zveriť do rúk profesionálnym maklérom s dobrou reputáciou – po slovensky „viac hláv – viac rozumu“. Pozor ale na nekvalifikované poradenstvo a prehnane kritické poznámky vášho okolia napr. rodičov a pod. Nie raz sa stalo, že práve takíto „pomocníci“ spôsobili krach jednaní o kúpe. Preto je najlepšie obrátiť sa na profi makléra a to aj vtedy (alebo najmä vtedy), ak nie ste s prístupom predávajúcich alebo predávajúceho makléra spokojní.
  2. Uvedomte si, že správny čas na nákup nehnuteľnosti je teraz, lebo práve teraz je pre vás a vašu rodinu najvhodnejší. Netrápte sa názormi z novín a internetu, či sa to práve oplatí alebo nie. Cudzí ľudia nepoznajú vašu životnú situáciu a vaše aktuálne potreby.
  3. Nenechajte sa vyviesť z rovnováhy primitívnym časovým nátlakom zo strany predávajúceho alebo nepoctivého realiťáka. S obľubou hovorím, že kúpa nehnuteľnosti nie je kúpa cukríkov. Potrebuje svoj čas. Iste, občas sa výnimočne jedná rýchlo, ale nie je to bežné. S ohľadom na stav ponuky na trhu si dnes skôr vyberá kupujúci.
  4. Ujasnite si, že cena nehnuteľnosti je tá správna – obavy z neprimeranej ceny vám môžu zväzovať ruky. Pre správne určenie ceny pomôže znalecký posudok, názor realitného makléra, prehľad o cenách v okolí...
  5. Jasne povedzte predávajúcemu, čo chcete a čo nechcete kúpiť. Jasne povedzte, čo a v akej cene kupujete. Stáva sa totiž, že kúpa „padne“ na zlej dohode o cene nepodstatných drobností ako je vysedená pohovka či zánovná kuchynská linka. Podstatné je predsa kúpiť nehnuteľnosť nie second hand zariadenie.
  6. Naposledy si ujasnite, či vám vyhovuje lokalita a preverte si susedstvo. Tieto úkony ste mali mať za sebou už ako prvé, dávno pred vyhľadaním nehnuteľnosti. 
  7. Nechajte si skontrolovať nehnuteľnosť odborníkom na stavby. Zvážte vypracovanie znaleckého posudku aj v prípade, ak to nie je vyslovene nutné. Zahraničná prax stavebnej inšpekcie sa ešte na Slovensku žiaľ nepraktizuje, čo ale nebráni možnosti prizvať si na obhliadku odborníkov. Znova ale upozorňujem na bežnú slovenskú prax „profesionality“ v podaní rôznych členov rodiny a príbuzenstva so žiadnym alebo  minimálnym stavebným vzdelaním počas obhliadok. Na Slovensku sa totiž stavbe rozumie snáď aj kojenec. Žiaľ názory takýchto kváziodborníkov často kupujúceho viac dopletú, ako mu pomôžu. Hľadajte preto skutočných odborníkov. 
  8. Dajte si predložiť včas návrh kúpnej zmluvy. Nezabúdajte ale ani na iné zmluvy a listiny ako napr. zmluvu o správe bytu, energetický certifikát, pôvodný titul nadobudnutia, potvrdenie o veku stavby, staré projekty, pôdorys či rôzne dohody so susedmi a pod.
  9. Vyjasnite si znova riadne kúpnu cenu, spôsob jej úhrady a celkové podmienky nákupu nehnuteľnosti.
  10. Napíšte si časový plán jednotlivých úkonov v procese kúpy nehnuteľnosti. Ak máte plán, máte menší stres.
  11. Vytvorte si dostatočnú časovú rezervu. Najmä, ak najskôr predávate starú nehnuteľnosť a hneď aj z výnosu predaja kupujete novú nehnuteľnosť. Dobrá rada znie, že každú lehotu si treba vynásobiť dvoma. Nezabúdajte na bežné katastrálne lehoty vkladového konania. Ak bude konanie z nejakého dôvodu prerušené treba započítať aj tento čas (60 dní) plus lehotu na doručenie rozhodnutí. Taktiež lehoty na vyplatenie úveru alebo vyčíslenie dlhu treba veľmi starostlivo zvážiť. Radšej nezdieľajte optimizmus pracovníkov bánk a úradov. S ohľadom na uvedené upravte svoju časovú os jednotlivých úkonov v procese kúpy.
  12. Najmite si právnika. Ak kupujete bez realitnej kancelárie, urobte to okamžite. Ak kupujete cez realitnú kanceláriu, bezpodmienečne žiadajte osobné stretnutie s právnikom, ktorý kúpne zmluvy pripravuje. Vyhnete sa tým nepríjemnému prekvapeniu spočívajúcemu v tom, že vašu zmluvu bude pripravovať v záujme šetrenia nákladov realitky pracovník bez právnického vzdelania. Overte si preto, či má kancelária skutočne interného alebo externého právnika. Môžete si najať aj advokáta či notára. Uvedomte si ale, že advokát bežne nepôjde s vami osobne do banky aby dohliadol na riadnu úhradu, nepôjde nehnuteľnosť odovzdať , nenavštívi bytové družstvo a pod. Tieto činnosti naopak automaticky vykonáva každá schopná realitná kancelária.
  13. Vyriešte si financovanie včas. Ideálne ešte pred kúpou. Ako? Obráťte sa kvalitného finančného poradcu a predložte mu všetky potrebné doklady. Nezabudnite ani na tzv. výpis z úverového registra. Tento výpis hovorí o tom, aký ste z pohľadu bánk klient. Ak má takýto doklad k dispozícii finančný poradca, dokáže vám takmer s istotou povedať nielen či úver dostanete, ale aj v ktorej banke je najvýhodnejší. Je dobré toto vedieť ešte pred začatím procesu kúpy nehnuteľnosti. Kde nájdete dobrého finančného poradcu? Povieme vám to my, realitní makléri. Denne im totiž posielame klientov a teda vieme najlepšie zhodnotiť, ktorý je ten pravý. Spýtajte sa nás!
  14. Pripravte sa na náklady spojené s rezerváciou nehnuteľnosti. Ak kupujete cez realitnú kanceláriu, je prejav vôle kupujúceho spojený s úhradou rezervačnej zálohy. Na základe tohto úkonu začne kancelária proces predaja. Výška zálohy je rôzna a závisí od predajnej ceny, nákladov spojených s predajom (aj lacná nehnuteľnosť môže podliehať náročnému právnemu servisu alebo nutnosti vypracovania geometrických plánov, vyňatia pozemku a pod), rozsahu poskytovaných služieb a pod. Bežne je to ale od 2-4% z predajnej ceny. Ak kupujete bez realitnej kancelárie, bežnou praxou je zmluva o budúcej zmluve ktorá taktiež zahŕňa zálohovú platbu v obdobnej výške a zmluvnú pokutu pre prípad neuzatvorenia kúpnej zmluvy. Preto je dôležité uvedomiť si, že kúpa nehnuteľnosti na 100%-nú hypotéku je niečo ako sci-fi (napriek reklame bánk). Vždy treba mať nasporenú aj nejakú hotovosť. 
  15. Snažte sa byť čo najviac informovaný a poučený o celom procese kúpy. Hovorí sa, že pripraveným šťastie praje a je tomu tak aj v našom prípade.
  16. Najmite si renomovaného realitného makléra a nestrácajte čas s týmito vecami. Kvalifikovaný maklér (napr. držiteľ preukazu realitného poradcu Slovenskej realitnej akadémie) vás bude celým procesom bezpečne viesť, upozorňovať na jednotlivé úkony a chrániť vaše záujmy. A ešte niečo. Je bežné požiadať o dohľad a kontrolu procesu kúpy nestranného makléra z inej realitnej kancelárie, ako z tej ktorá nehnuteľnosť predáva. V poslednom období sa takáto požiadavka kupujúcich objavuje čoraz častejšie. Jednoducho chcú mať po svojej strane makléra, ktorý „nekope za predávajúceho“

Vyhľadávanie nehnuteľností