V nehnuteľnostiach sme doma

Kupujeme družstevný byt

 predaj družstevného bytuKupovali ste už niekedy byt a skôr alebo neskôr ste zistili, že je byt družstevný? Hlavou Vám určite prebehlo kopec otázok, na ktoré ste nepoznali odpovede. Čo to vlastne znamená? Kupujem vôbec byt? Môžem ho vyplatiť prostredníctvom hypotekárneho úveru? Prípadne mnoho ďalších! Takže poďme po poriadku.

Rozdiel medzi bytom v osobnom a družstevnom vlastníctve

Základný rozdiel medzi kúpou družstevného bytu a bytu v osobnom vlastníctve je, že pri družstevnom byte v podstate nekupujete byt, ale len členské práva v bytovom družstve k danému bytu. Čiže pokiaľ sa rozhodnete vyplatiť sumu, na ktorej sa dohodnete s predávajúcim, tak ste ešte nekúpili byt do osobného vlastníctva, stali ste sa len členom bytového družstva a máte k bytu „užívacie právo“. Veľa z nás si povie, že za užívacie právo som zaplatil niekoľko desiatok tisíc eur, to je dosť drahé a ešte nemám byt! Je potrebné si uvedomiť, že v tomto čase môžete požiadať bytové družstvo o odkúpenie do osobného vlastníctva a po vyplatení tzv. anuity (zostatková hodnota bytu, za ktorú Vám bytové družstvo byt prevedie do osobného vlastníctva) sa na príslušnú správu katastra podajú kúpne zmluvy a až následne nadobudnete byt do osobného vlastníctva.

Druhá možnosť je, že nemusíte vyplácať anuitu hneď potom ako nadobudnete členské práva, budete naďalej len členom bytového družstva a pravidelne v malých splátkach spolu s mesačným zálohovým predpisom od bytového družstva anuitu splatíte v závislosti od výšky anuity v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov, ale byt ostáva ďalej vo vlastníctve bytového družstva. Anuita býva spravidla približne vo výške 0 – 1.000 € v závislosti od toho, ako dlho predávajúci už mesačne splácal anuitu. Treba ale povedať, že väčšina ľudí využije prvú možnosť a to okamžité vyplatenie anuity a následný prevod do osobného vlastníctva hlavne pre zvýšenie právnej istoty. 

Hypotéka a družstevný byt

Ako najväčšiu bariéru v súčasnosti chápem to, že na vyplatenie takéhoto bytu je potrebná hotovosť, čiže, že nie je možné družstevný byt prefinancovať prostredníctvom hypotekárneho úveru, čo môže byť pre väčšinu kupujúcich neriešiteľný problém. V tomto prípade je len jediná možnosť a to dočasne založiť v prospech banky inú nehnuteľnosť  minimálne rovnakej bonity ako družstevný byt, následne z úverových peňazí vyplatiť kupovaný byt a požiadať bytové družstvo o prepísanie do osobné vlastníctva. Potom opäť požiadať banku o preloženie záložného práva už na novú nehnuteľnosť. Tento proces trvá približne 3 mesiace, ale má to jeden háčik a to, že musíte nájsť niekoho (najlepšie z rodiny), kto Vám umožní dočasne založiť v prospech banky jeho nehnuteľnosť, napríklad byt Vašich rodičov (samozrejme takáto nehnuteľnosť nemôže mať iné záložné práva).

Zdá sa Vám to komplikované? Kvalitný sprostredkovateľ Vám dokáže poradiť ako hladko previesť takúto nehnuteľnosť. Chcete sa bezplatne poradiť o prevode družstevného bytu alebo zodpovedať iné otázky súvisiace s realitami, prípadne chcete využiť naše služby, kontaktujte nás!

Vyhľadávanie nehnuteľností