V nehnuteľnostiach sme doma

Ako si vybrať lokalitu.

Akokoľvek to znie zvláštne, miesto kde bývame ovplyvňuje náš životný štýl. Lokalita v ktorej chceme žiť so svojou rodinou totiž priamo vplýva na sociálne kontakty ktoré si naša rodina buduje. V skratke sa pokúsime načrtnúť niekoľko tipov na zamyslenie či lokalita o ktorej uvažujete je skutočne tá pravá s ohľadom na vaše potreby.

 

Určite si svoje priority

Je v blízkosti infraštruktúra ktorú bežne využívate? Skúste si na papier napísať zoznam činností, ktoré bežne vykonávate v priebehu týždňa. Rýchlo zistíte, kde pravidelne chodíte a teda čo reálne od lokality požadujete. Šport, knižnica, kino, supermarket, kostol – to je len niekoľko možných potrieb. Zvážte, ako ďaleko budete musieť cestovať, aby ste sa mohli venovať vašej častej činnosti ak by ste kúpili nehnuteľnosť v tejto lokalite.

Nemyslite len na seba ale aj na svoje deti

Ak máte deti, jednoznačne musíte riešiť  existenciu rôznych škôl v okolí. Ak deti nemáte, vedzte, že tento faktor výrazne vplýva na hodnotu nehnuteľností z pohľadu atraktivity lokality. Vo všeobecnosti zvážte pri výbere lokality skutočnosť, že kúpenú nehnuteľnosť bude využívať aj vaša rodina. Kupujte s predpokladom dlhodobého užívania. Ak zvažujete skôr investičný charakter nákupu, zistite si aký je trend predajnosti a cien nehnuteľností vo vybranej lokalite. Pomôže vám návšteva miestnej realitnej kancelárie. 

Kriminalita je tabu

Napriek nedostatočným verejným informáciám skúste zistiť, ako je to s kriminalitou v okolí vášho budúceho bývania. Pýtajte sa nielen na množstvo trestných činov ale zaujímajte sa aj o druh týchto trestných činov. Veď každý chce aby jeho rodina bola v bezpečí.

Bude tam dosť práce?

Je predpoklad dobrého ekonomického rozvoja širšieho okolia lokality kde chcete bývať? Toto je dôležité, ak hľadáte bývanie vzdialenejšie tomu doterajšiemu. Kľudné a pokojné lokality žiaľ nie vždy zabezpečia obživu obyvateľom. Ujasnite si svoje priority na dlhšie obdobie a rozhodujte sa na základe nich. Skúste zistiť aké sú plánované investície v regióne. Miera nezamestnanosti tiež povie svoje. 

Kde zistiť takéto informácie?

Odkiaľ tieto informácie čerpať? Pozrite si detailnú štatistiku konkrétnych obcí na našej stránke (vo voľbe konrétneho inzerátu nehnuteľnosti). Zistíte tam nielen počet nezamestnaných, či existuje v obci kanalizácia, počet ľudí v produktívnom veku, existenciu škôl alebo lekárskych ordinácií ale aj prítomnosť kostolov či čerpacích staníc PHM. Tento jedinečný štatistický software je dostupný len u nás na www.realitor.sk, pričom umožňuje pohodlné porovnanie údajov dvoch vami vybratých obcí. Ľahko tak zistíte či je v obci kde si chcete kúpiť chalupu pošta alebo kúpalisko a pod.


Realita je realita

Ak  ste už do svojho „hľadáčika“ dostali užší výber lokalít, obujte si topánky a dajte sa na dlhé prechádzky po týchto miestach. Slnečný a teplý deň vám umožní prehodiť pár slov s možnými budúcimi susedmi. Sledujte ruch v uliciach v pracovných aj voľných dňoch. Sú ulice čisté alebo zanedbané? Aké sú vaše pocity a dojmy?

(c) Attila Mészáros

 

Vyhľadávanie nehnuteľností