Povinnosti nového vlastníka nehnuteľnosti
Ak už máte za sebou samotnú kúpu nehnuteľnosti, je potrebné vykonať niekoľko ďalších povinností. Všetky súvisia so zmenou vlastníka nehnuteľnosti.
Základom je preberací protokol.
V prvom rade treba po podpise kúpnej zmluvy vypracovať preberací/odovzdávací protokol, v ktorom uvedieme presné stavy merateľných energií a evidenčné čísla meračov. Je vhodné v tomto protokole uviesť aj stav preberanej/odovzdávanej nehnuteľnosti (ak najskôr prevádzate nehnuteľnosť a až neskôr ju preberáte, je niekedy vhodné urobiť aj fotodokumentáciu ako prílohu k protokolu – oceníte ju v prípade sporov o stave nehnuteľnosti), prípadne súpis hnuteľného majetku, ktorý sa spolu s nehnuteľnosťou odovzdáva. Taktiež by nemal chýbať súpis odovzdaných kľúčov a ich počet.
Tento protokol Vám pomôže hneď pri druhom dôležitom kroku, a to pri prehlásení energií. Mali by ste navštíviť dodávateľov vody, elektrickej energie, zemného plynu, káblovej televízie a pod. Ak ste klientom REALITORu, môžete spokojne tieto riadky vynechať, náš bezplatný popredajný servis ich plne pokrýva. Zmluvy s dodávateľmi energií vypĺňame priamo pri prevzatí/odovzdaní nehnuteľnosti automaticky a v prípade záujmu ich aj doručujeme na príslušné zákaznícke centrá.
Zmena správcu bytu
Čo ale absolvovať budete musieť v prípade nadobudnutia bytu je zmena u správcu bytového domu (prípadne v spoločenstve vlastníkov bytov). K akceptácii zmeny sa budete musieť preukázať návrhom na vklad vlastníckeho práva s pečiatkou príslušnej správy katastra o prevzatí alebo priamo listom vlastníctva s evidovaným novým vlastníkom.
Mestský alebo obecný úrad
Zároveň sa musíte prihlásiť u správcu dane z nehnuteľnosti – ide o splnenie ohlasovacej povinnosti. Vaše kroky budú teda viesť na obecný alebo mestský úrad. Tu sa preukážete listom vlastníctva a kópiou kúpnej zmluvy. K 31.1. následne musíte podať daňové priznanie pre daň z nehnuteľností. Podáva sa len raz, následne úrad zasiela výmer každoročne aj bez potreby podať nové priznanie.
Nezabudnite na zmenu trvalého pobytu a následne aj na zmenu údajov o trvalom pobyte v katastri nehnuteľností! Kataster bude vďaka tomu oficiálne vedieť, kde máte trvalý pobyt a bude tam aj v budúcnosti doručovať listiny, čím môžete predísť napr. realitným podvodom. Na tento posledný krok mnoho ľudí zabúda.
Ak by ste zistili, že predchádzajúci vlastníci si z rôznych dôvodov trvalý pobyt vo vašej novonadobudnutej nehnuteľnosti nezrušili, môžete požiadať obec návrhom o zrušenie ich trvalého pobytu. Preukázať sa budete musieť samozrejme listom vlastníctva. Je dôležité vedieť, že trvalý pobyt nezakladá žiadne práva k nehnuteľnosti a má len evidenčný charakter.
(c) Mgr. A. Mészáros